Nutným základem je poskytovat cenovým kontrolorům patřičnou součinnost a postupovat racionálně. Je Vaší zákonnou povinností prokázat, že pravidla cenové regulace dodržujete. Prokazování probíhá formou předkládání písemných (zejména číselných) podkladů (účetních dat, účtenek, podkladů k minutové kalkulaci, podkladů k cenovým kalkulacím a dalšího). Mnoho kontrolovaných subjektů se mylně domnívá a kladou důraz na prokazování formou “barvitých příběhů a popisů co kdy jak bylo a proč”. Slovní argumentace má určitě také své opodstatnění, ale rozhodně by neměla tvořit základ obhajoby, naopak být spíše doplňujícím komentářem toho stěžejního základu - tedy číselných dat, kalkulací a účetnictví. Bez toho se v žádném případě neobejdete.
Základní postup dělíme na dvě různé situace, buď již máte minutové a cenové kalkulace, a nebo je nemáte:
Pokud již máte vyhotoveny minutové a cenové kalkulace, které jste i správně používali, byly správně vypočteny a nezměnily se v čase ani předpoklady jejich výpočtu (viz níže) máte napůl vyhráno a kontrola by měla probíhat hladce. Je potřeba si udělat přehled vyžádaných podkladů od správního orgánu a co nejdříve je získat od různých zdrojů (účetní, ekonom, provozní manažer, exporty z PC software…).
Ověřte si, zda je Vaše minutová kalkulace pro kontrolované období opravdu platná. Neplatnost minutové kalkulace v čase mohou ovlivnit např. tyto faktory: změna výše a struktury nákladů, změna ordinační doby (časového fondu), počet zaměstnanců a výše jejich mezd či změna časového pracovních fondu, počet středisek, počet specializací, počet provozoven, účtované ceny nebo legislativní změny.
Ověřte si, zda jste používali správný počet minutových sazeb na správná střediska - na každé středisko/specializaci, kde se liší parametry vstupující do výpočtu (např. mzdy, nájem, materiál, odpisy, ordinační doby) by měla být samostatná minutová sazba.
Ověřte si, zda jsou Vaše cenové kalkulace platné, aktuální a byly opravdu používány a jste schopni to prokázat konkrétními účtenkami, které jste vydávali pacientům. Neplatnost cenových kalkulací v čase mohou ovlivnit např. tyto faktory: změna minutové sazby, změna pořizovacích cen ZUP/ZULP, počet minut k provedení výkonu, existence nových výkonů nebo změna těch stávajících. Častým problémem jsou pak tzv. “balíčky”, kdy v jedné účtované ceně dostane pacient více druhů poskytnutých výkonů. Jejich cenové kalkulaci věnujte zvláštní pozornost.
Ověřte si, zda jste pacientům opravdu účtovali ceny dle cenových kalkulací. Častou chybou je nově příchozí neproškolený zaměstnanec, který použije jinou cenu, než která je podložená cenovou kalkulací.
Ověřte si, zda jste řádně vedli po dobu min. 3 předchozích let cenovou evidenci a důkazy, které jsou schopny prokázat, že dodržujete pravidla cenové regulace.
Pokud nemáte vyhotoveny minutové a cenové kalkulace, nebo jste si je dělali sami tzv. “selským rozumem” či je dělala Vaše účetní, která nedisponuje zaměřením na kalkulace, důrazně doporučujeme neprodleně kontaktovat ekonoma se zaměřením na minutové a cenové kalkulace, a také “aktivovat” Vaši účetní, aby byla připravena s neprodleným dodáváním potřebných podkladů.
Z našich zkušeností vyplývá, že poskytovatelé zdravotní péče, kteří sami komunikují s cenovými kontrolory, se v rámci této komunikace nevědomky (a někdy i mylně) přiznávají k porušování některých pravidel cenové regulace. To pak může mít negativní vliv na výši pokuty.